Rapoo- It solutions & Corporate template

08-9372824

צור קשר

mazkirut@shiller.co.il

שלח דוא"ל

סקינר - שיטת השקיה שעבדה על לחץ מים ממשאבה. הפעילה צינור ברזל באורך 80 מ`, שעמד על "חמורים". המשאבה הפכה את הצינור מימין לשמאל. המים יצאו מחורים שבצנור. שימש להשקיית המספוא. יעקב צוקרברג היה ה- מומחה בתפעול הסקינר. יש חלקת פרדס שנקראת כך - בדרך לבית בקירור. "היום יש לחץ מעולה בסקינר".
 
סגירת מרפסת - ביטוי המבטא את הרחבת הדירה בשילר. מאז ומתמיד בתים נבנו בקבוצה ולהם מרפסות חיצוניות אותן סוגרים החברים המשפצים, ומגדילים את שטח דירתם. "סגרנו מרפסת ושמנו פינת אוכל".
 
סוּפר - משאית הסופר וויט המיתולגית של שילר. הייתה עושה את כל ההובלות מהקיבוץ ואליו. ננהגה הרבה שנים בעיקר על ידי מנחם שקד ודוביד שרעבי. "תעמיסו ת`סופר, יוצאים לטיול באילת".
 
סדרן רכב - החבר האחראי להקצאת רכבי הקיבוץ לחברים ולענפים השונים. "תשאיר הודעה לסדרן רכב".
 
סדרן עבודה - החבר שהיה אחראי לשיבוץ החברים בענפים ובשרותים, אחר כך היה הסדרן [בתורנות חצי שנתית] אחראי על שיבוץ החברות. שנים רבות היה סידור העבודה נחלתם של הגברים, תפקיד קשה גם עקב מצוקות כח אדם תמידיות. כיום, התפקיד מתבצע על ידי אחראי משאבי אנוש. "לסדרן עבודה: ביום חמישי הבא אהיה חולה".
 
סחבות - בעבר, כשלא היו גרביים בקיבוץ, היו עוטפים את הרגליים בסחבות, במקום לגרוב גרביים. אילו היו פיסות בד מרובעות ומשובצות בדרך כלל. "נגמרו לי הסחבות".
 
סיבוב ראשון: סיבוב שני - מתייחס לצורת בחירת המזכיר בקיבוץ. כלל חברי הקבוצה בוחרים את המזכיר. הבחירות מתקיימות בשני סבבים. חבר המקבל בסיבוב הראשון למעלה מ-50% מקולות המצביעים נבחר כמזכיר. לא נבחר כל מועמד למזכיר בסיבוב בחירות ראשון - יועמדו שלושה חברים בלבד, אלה שזכו במספר הקולות הרב ביותר, כמועמדי הציבור לסיבוב בחירות שני. גם ועדת מינויים נבחרת בשני סיבובים... " נראה מי יעלה בסיבוב הראשון".
 
סטודנטים - בתחילת שנות השישים היה כינוי למתנדבים שאך זה התחילו להגיע לקבוצה. רובם היו סטודנטים בחופשה. כיום סטונטים הם צעירינו הלומדים באוניברסיטאות ובמכללות. " הסטודנטים של היום זה לא הסטודנטים של פעם".
 
סידור עבודה - הרשימה בה רשום היכן עובדים כל החברים באותו יום. סידור העבודה הוכן על ידי סדרן העבודה ערב קודם ונתלה בחדר האוכל. כיום אינו קיים עוד. "תבדקי בבקשה את סידור העבודה למחר".
 
סידור רכב - על מנת להגיע ממקום למקום באמצעות רכב, עליך להזמין רכב מסדרן הרכב. סידור רכב הוא הרשימה הנתלית מדי יום ובה רשום איזה רכב מיועד לאיזה חבר ובאילו שעות. בפסח ובחגים כדאי להזמין רכב הרבה זמן מראש. "תלו כבר סידור רכב לשבת?"
 
סיבירצ`יק - המקרר הראשון שקיבלו החברים הביתה על חשבון המשק, עבד בשיטת ספיגה.
הסיבירצ'יק היה כל כך קטן עד שבקושי היה מקום לאכסן, אבל גם לא היה כל כך מה. והוא בקושי קירר.
ההחלטה על קבלתו היתה ב -1961. תחילה הובא מקרר דוגמא והועמד בחדר האוכל לבדיקתם של החברים. הסיבירצ`יק מצא חן בעיני החברים והחברות ונקבע תור וסדר לחלוקתו. מים קרים בבית היו חידוש מרענן וגלידות ביתיות הוקפאו לשמחת הילדים. "הגיע הזמן להחליף את הסיבירצ`יק".
 
סיגריות תוצרת חוץ - מצרך יקר ערך בימים עברו ולמעשה גם בהווה. זכה מי שהיה לו קרובים באמריקה או אירח תיירים מחו"ל. הקופסאות שימשו לילדים כמשחקי קלפים. סיגריות רגילות חולקו לחברים ביד רחבה במחסן האספקה או "מוטל". הסיגריות היו בטיב ירוד, השמות השתנו במשך השנים אך מחירן של הסיגריות היה צמוד למחיר החציר לבהמות. במשך השנים זכו החברים ל: מטוסיאן, עתיד, כנסת 6, אל על ועוד שמות אקזוטיים שונים ומשונים עם טעם זהה.
הנס דנקוורט היה ידוע בטיב הסיגריות שעישן, הילדים אספו בשקידה את קופסאות הפליירס והקרוון A שהשאיר אחריו:. "הנס מעשן רק סיגריות תוצרת חוץ ".
 
סככת טרקטורים - מתחלקת לשניים: אחת היתה בחצר במקום הזיתים שבגן היובל [ממזרח למערב], נבנתה בסוף שנות השלושים. פורקה עם בנית גן היובל בשנת 1977. הסככה השניה היתה ועודה הסככה של המוסך, נקראת גם היום סככת הטרקטורים. כשהתחילו לשייך טרקטורים לענפים ירדה מקרנה סככת הטרטורים וכן סדרן הטרקטורים, ביטוי שנגוז. סככת טרקטורים נוספת נבנתה למטע בתחילת שנות השבעים למרגלות בריכת האגירה.
 
סלט חברים - סלט של ירקות חתוכים - גזר, כרוב, פלפל ועוד, בתוספת שמן ותבלינים. הוגש בעבר לחברים, כאשר הילדים קיבלו סלט עם מלפפונים ועגבניות. " בלה טל עושה סלט חברים מעולה".
 
סלט חתונות - סלט תפוחי אדמה חתוכים לקוביות מעורבבים עם גזר, אפונה ומיונז. נקרא כך משום שהוגש רק בחתונות.
 
סלים לשטח - בעבר, עובדי השדה היו אוכלים ארוחת בוקר וארוחת צהריים בשדה. את האוכל בסלים המכוסים בבד משובץ עם גומי היתה מכינה להם חברה בשעות הלילה . האוכל כלל: ירקות, קציצות, שמנת, לחם ועוד. "הסלים לשטח מלאי הפתעות". שנים רבות נעשה על ידי רות גמר.
 
סלמן - ערבי בדואי שעדיין גר בקצה זרנוגה, עובד של יכין חקל שעשה לנו הרבה צרות.
 
סרט באולם - במשך שנים ארוכות היו מוקרנים סרטים באולם שנחנך בשנת 1958, האולם הישן. המסריט ישב למעלה בחדר הסרטה (היום חדר כושר) שם גם היו עוד שלוש כורסאות, לחברות של המסריט. זה היה ממש יציע. הסרטים היו מוקרנים ביום קבוע בשבוע ואף בלילות שבת, והיו מספר מסריטים בתורנות. הקהל ישב למטה באולם על כסאות עץ והיה צריך לבוא מוקדם ולשמור מקום. תחילה היו סרטים ללא תרגום כשהתרגום מוקרן ממכונה נפרדת ולא ממש מתוזמן. אחר כך נרכשה מכונת הסרטה של 16 מ"מ והיא נמצאת עד היום באולם החדש. "סרט באולם ביום שלישי - טרזן ואנשי הנמלה".
 
סרטיפיקט - אישור עליה מאירופה, מי שקיבל סרטיפיקט היה יכול להביא עימו בן זוג. חלק מחברי גורדוניה הגיעו לקבוצה "נשואים" לניצול הסרטיפיקט, כאן התגרשו והקימו את משפחותיהם. קלרה קמל היתה "נשואה" ליוסקה איינציגר, יוכקה דקס היתה "נשואה" ליחזקאל אילן, זושקה בונום אף נאסרה כיון שלא ידעה פרטיים אישיים על "בעלה" - בסרטיפיקט.

סshiller abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות