Rapoo- It solutions & Corporate template

08-9372824

צור קשר

mazkirut@shiller.co.il

שלח דוא"ל

כתבה בדבר 31.10.1945
 
כמאתים איש - מורים, סופרים, מעסקני ההסתדרות, מן הערים ומאזורי התיישבות השונים - נתאספו יחד עם אנשי המקום בקבוצת שילר, בבית התרבות היפה והמקורי עש ביננשטוק (ממנהיגי ההתאחדות בגליציה) - להעלות את זכרו של שלמה שילר, במלאות 20 שנה למותו. מטעם מועצת המורים למען הקרן הקיימת פתח נ. טל ועמד על מידותיו התרומיות של שילר ששיוו לו דמות קורנת של אחד נזיר, אשר ביסוריו ובעינוייו היה קושט קודם כל את עצמו, על מנת לקשוט אחכ אחרים. ובעיקר התעכב על כך ששילר הרגיש בחלל הריק שנתהווה בבית הספר העברי (לאחר שהחייאת הלשון חדלה מהיות עיקר יעודו), ובבהירות יתירה התווה את הדרך לפיתרון, עי הידוק הקשר בין בית הספר והקרן הקיימת, בין העבודה והחינוך הלאומי של הנוער.
ידידיה (קבוצת שילר) הזכיר את שתי האבדות הגדולות: מותו של ד. לכטר, ממייסדי קבוצת שילר, וח. סירני, ממייסדי גבעת ברנר. סיפר על השפעתו של שילר בקרב התנועה בגליציה.
את ירושתו הרוחנית אנו נושאים בחובנו כנכס שהציל בזמנו רבים מאיתנו מריקנות הטמיעה. כחצי שנה אחרי מותו קראה הקבוצה את שמו עליה, וקיבלה על עצמה להחיות את זכרו - בשדות מוריקים, בעצים מלבלבים, ברינת ילדים רעננה. רק מעטים הלכו, לצערנו, בדרך שהיתווה שילר, אבל בהם גרעיני חיים וצמיחה לעתיד.
פרופ` שמואל (הוגו) ברגמן הזכיר את גישתו הבלתי משוחדת של שילר אל האמת, החיפוש ללא רחמים אחרי האמת. שילר הגה, בא לידי מסקנות, ולא נרתע מלהביע אותן, אף אם היו נגד הזרם. ואף אנו - אמר ברגמן - חייבים עתה, אחרי השואה הגדולה, להצטייד באותה אכזריות כלפי עצמנו שגילה שילר, לא להיגרר אחרי הנחות מקובלות ולא להירתע ממסקנות לא נוחות. ומכאן הפליג המרצה לניתוח השאלה, מה יהיה גורלנו מבחינה רוחנית בדור הבא או בשני הדורות הבאים. מתוך האשליות על התקדמותנו בארץ אין אנו מרגישים בהפסדינו הרוחניים.
עם כל זקן ההולך מאיתנו - כמה מההזדקקות למקורות ישראל אובד מאיתנו, והאם מוכן הדור הבא לקבל את הירושה הרוחנית שרק מתוכה יכול עמנו להיות. בעמדו על השקפת אחד-העם בדבר מרכז רוחני בארץ ישראל ציין ברגמן, כי נשארנו עתה מרכז בלי פריפריה. בודאי שאנו מעריכים את עזרת כל אחד ואחד בתפוצות לתרבות הנוצרית כאן, אבל אל נשלה את עצמנו: מה שאנו יכולים ליצור כאן, לא יוכל להתחרות עם ההשפעה הכבירה של תרבות זרה. אפשרית גם ההתבוללות עברית, העוטפת עצמה בכסות של הלשון העברית. אנו מנתקים  את שלשלת הדורות, ובלי הידוקה מחדש לא תהיה תקומה לתרבותנו. חובתנו לחתור אל תרבות רוחנית עצמאית שלנו, בחינת תרבות-מונופולין שלנו, ובו בזמן לא להתנכר לתרבות אירופה, שרק על ידיה אנו יכולים גם לחיות כיהודים. למלא את התהום עי התקשרותנו לתנך אפשר בתנאי שנראה את התנך כמו שהוא, שנחיה אותו, ולא נראה בו רק ספרות יפה, היסטורית או ארכיאולוגיה. עלינו להקים את הברית ממש בינינו ובין הקבה - שכן זה הלב של התנך.
ר` בנימין סיפר על תכונות נפשו היקרות של שילר. דר` י. טהון העיר כמה הערות לדברי הקודמים, להשלמת דמותו של שילר.
הדברים נשמעו בעניין ובהקשבה רבה, אם כי ניכר היה שרבים מדברי המרצה פרופ` ברגמן לא נראו לשומעים.
הקהל כולו הוזמן לארוחת הערב בקבוצה. נ. טל הביע את תודת הנאספים לאנשי המקום על הכנסת האורחים והסידור הנאה של הכינוס.

shiller abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות