Rapoo- It solutions & Corporate template

08-9372824

צור קשר

mazkirut@shiller.co.il

שלח דוא"ל

 דברי המזכיר דב לאור בפתיחת האסיפה השנתית
אוקטובר 1962
 
בפתח האסיפה השנתית נתייחד עם זכרם של חברינו שהלכו מאיתנו השנה - זאב הוכברג, אברהם קמל ומאירה ברוך. חברים מסורים שהקבוצה היתה עבורם דרך חיים והם נלקחו מאתנו בטרם עת. יהיה זכרם עימנו תמיד.

נושא האסיפה השנתית הנקרא דו"ח המזכירות הוא אצלנו מסורת.
איני זוכר אם אי פעם מישהו הכתיב או קבע מה יכיל דוח זה ונדמה לי, כי כל אחד עשה בזה כפי רצונו. מכיוון שכך, אין כל סיבה שאנחנו ננהג אחרת. לא הייתי קורא לזה דו"ח מזכירות, מפני שבאם הוא כזה, הוא צריך היה להיעשות על דעת כל חברי המזכירות ובהשתתפותם ודבר זה לא נעשה - לכן, נכון יותר היה לקרוא לזה דו"ח מזכיר וברור שהוא נמסר על אחריותו ואינו מחייב את שאר חברי המזכירות, באם יש להם הסתייגויות כלשהן.
 
לצערנו לא נשתנה הרבה בשנה זו בכל מה שקשור במבנה החברתי של הקבוצה: החברים המבוגרים הזדקנו בשנה ומספר הצעירים גדל, אבל במידה קטנה ביותר וממילא נשארנו מתלבטים מבחינה חברתית באותן הבעיות הישנות, שהן בחלקן תוצאה של המסגרת הקטנה וחוסר משווע באנשים. בעיית חוסר האנשים הולכת ומחמירה. אנו סובלים מחוסר אנשים בכלל, ובפרט מחוסר אנשים שמסוגלים ורוצים לשאת בעול ובאחריות לנושא הנקרא הקבוצה.
המשבר והתסיסה שפקדו אותנו לפני שנה שנתיים, המשבר שבעקבותיו נולדו המשאלים הידועים, עוד הוסיפו וגרעו ממעגל הפעילים.
מספר חברים בעלי יכולת, חברים שהתגלו בעבר כבעלי רצון, חברים אלה ויתרו על המאבק הפעיל ובחרו להם את הדרך הקלה והנוחה של ישיבה בחיבוק ידיים וחוסר מעש מבחינה חברתית - ברור שהתוצאה הישירה של מצב זה היא נטל נוסף על יתר החברים, הרגשה של חוסר שלמות, מצב רוח, וברור שדבר זה קשה לשאת.
 
בשם המזכירות היוצאת ובשם כל הקבוצה אני פונה אל כל אותם חברים שישובו וישתלבו מחדש במסגרת החיים שלנו. דבר זה יאפשר להם ולנו לנהל ויכוח ומאבק פעיל על כל אותם נושאים השנויים במחלוקת.
יראה כל אחד את המקום הזה כביתו, יאבק כל אחד עם בני ביתו על סידור הבית כי את הבית אי אפשר להחרים ואי אפשר לחלק. קשה להשלים עם השפל החברתי הזה בצד השפע והשגשוג החקלאי.
ברור שלמצב החברתי ולמבנה החברתי יש השלכה על כל מה שקשור בעבודה. בצד חוסר ידיים עובדות במשק, אנו עומדים בפני תופעה של חוסר עבודה וסידור לחברים מבוגרים. תופעה זו אינה אופיינית רק לנו, זו בעיה כלל קבוצתית, בעיה שעדיין לא מצאה את פתרונה.
הדחיפות בטיפול בבעיה זו מושפעת באופן ישיר מחומרת הבעיה בכל משק ומשק ולפי דעתי בעיה זו הולכת ומחמירה אצלנו משנה לשנה בגלל סולם הגילים והחלוקה הדמוגרפית שלנו.
מתוך רצון לנסות להתגבר על בעיה זו ולו רק באופן חלקי, הקימונו את בית החרושת שהוא  בבחינת תעשיה קלה. קיווינו ואנו מקוים גם היום שמפעל זה יאפשר למספר חברים למצוא בו את מקומם. פנינו למספר חברים שנראה לנו שזה עבורם פיתרון ולצערנו, ההיענות לא היתה כמקווה. מסיבות מובנות יש לחברים מעצורים ופחד להחליף את מקום העבודה בגיל מבוגר, למרות שהם עצמם מרגישים שמה שהם עושים היום נעשה בכוחות אחרונים. אנו פונים אל כל אותם חברים הרואים את עצמם באים בחשבון מבחינת גיל ובריאות לעשיית המעשה החלוצי, ויתנו יד להקמת המפעל שלמענם הוקם. המפעל עצמו נמצא עדיין בתקופה של הרצה, צרות ובעיות לא חסרות, אך אנו כולנו מאמינים שנעלה במהרה על דרך המלך.
 
בעית השילומים - צריך לציין בסיפוק שהצלחנו להתגבר על בעיית השילומים בתשעים אחוז. טיפלנו השנה במספר מקרים וברובם הצלחנו לבוא לידי הבנה והסדר עם החברים. הקבוצה צריכה להמשיך ולבצע את ההחלטות שנתקבלו אצלנו בנושא זה בכל תוקף. אני רוצה למסור שחלה התקדמות בסידור שעליו הוחלט בזמנו, אותו מסמך או אישור שיקבלו החברים אשר ימסרו אתו לקבוצה. הדבר נמצא בטיפולו של עורך דין ואני מקוה שזה יסתדר בזמן הקרוב.
לצערי לא אוכל לציין הישגים בשטח קליטת העליה. לא קלטנו השנה, גם לא פנו אלינו. יש כל הסיכויים שלקראת שנה הבאה יגבר גל העליה ובעיקר מדרום אמריקה וכבר עכשיו פונים אלינו ולוחצים עלינו לפנות דירות עבור עולים אלה שחלקם יהיו מכוונים לתנועה הקיבוצית.
שרותים - אנו עומדים להשלים את בנין המכבסה. יש לראות בזה שיפור בהסדר מוסדות השירות שלנו. אני מקוה שתוך החודש הקרוב המכבסה תפעל. בתכנית להתחיל בשיפוץ המטבח וכמו כן בהתאמת המחסן למכבסה. ברור שדברים אלה לא יתבצעו אם לא יהיו תנאים כספיים מתאימים. בזמנו הוחלט על שיפוץ בתים - גם דבר זה נדחה בינתיים מאותה סיבה. בנין המזכירות נמצא בשלבי גמר. כמו בשטחים אחרים, גם בשטח זה אנו סובלים מאד מתוך חוסר יכולת להקיף את העבודות ולבצען בכוחות עצמנו, ולא פעם אנו נאלצים לבצע את העבודות בעזרת כוחות מבחוץ ומשלמים עבור זה די יקר.
 
למרות היחסים הקרים שלנו עם התנועה, השתדלנו לעשות השנה כמיטב יכולתנו מבחינת מילוי התביעות, למרות שאנו עדיין רחוקים מאד מאד ממילוי החובות. נקווה שתהיה לנו האפשרות להיענות במידה רבה יותר - זה יהיה סימן שמצבנו הולך ומשתפר. ואם לא יכולנו לעמוד בהתחייבות בשליחה אנשים לתנועה, עשינו ככל שביכולתנו בשטח האירוח: ימי עיון, כנסים וכו`. אירחנו את התזמורת הבין קבוצית, יום עיון לגרעיני נח"ל של התנועה, יום עיון לרכזי משק בי"ס, שלחנו חברים לליווי טיולים של החטיבה ומפעלים שונים, כמו כן ארחנו את נבחרת הכדורסל וכדורעף של הפועל לתקופה די ממושכת. מפעלים אלה, למרות שביצועם כרוך בקשיים, נתנו לנו הרגשת סיפוק וזכינו עליהם להערכה.
ולעבודת המזכירות - אני רוצה לציין בסיפוק את העובדה שכל המוסדות שנבחרו לשנה זו פעלו בסדר וכמעט ללא תקלות, דבר שהקל במידה מרובה על עבודת המזכירות.
אני רוצה להודות לכל החברים שעזרו ועשו במשך שנה זו. כמו כן אני רוצה להודות לחברי המזכירות עבור העזרה ושיתוף הפעולה שזכיתי בהם במשך כהונתי.
אני מאחל יחסים דומים גם לבאים אחרי.
 
שנה טובה
 

shiller abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות